Logo: BIP

Aktualności

PSZOK nieczynny

Informujemy, że w dwie najbliższe soboty (24 i 31 grudnia 2022 r.) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zlokalizowany przy ul. Śląskiej 36 będzie nieczynny. 

Aktywni niepełnosprawni – narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych

W maju 2022 r. Warsztaty Terapii Zajęciowej przystąpiły do realizacji Projekt pt. „Aktywni niepełnosprawni – narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych” realizowany jest w ramach Osi Priorytetowej II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, w ramach Działania 2.6 Wysoka jakość polityki na rzecz włączenia społecznego i zawodowego osób niepełnosprawnych Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.
 
Realizatorami projektu są:
Projekt "Aktywni niepełnosprawni - narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych" realizują:
  • Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej w partnerstwie - Lider
  • Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - Partner
  • Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - Partner
  • Fundacja im. Królowej Polski św. Jadwigi partnerzy - Partner
Okres realizacji projektu
01.10.2020 r. – 31.12.2023 r.
 
Wartość projektu
Na realizację projektu przeznaczono kwotę 39 210 065,84 zł, z czego 33 046 243,48 zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego.
 
Cel projektu
Celem projektu jest przygotowanie kompleksowej propozycji wdrożenia do systemu prawnego modyfikacji i nowych instrumentów w zakresie rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych zapewniających możliwie samodzielne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w społeczeństwie, w tym podniesienie jakości i efektywności działań realizowanych przez warsztaty terapii zajęciowej oraz wypracowanie, przetestowanie, wdrożenie i upowszechnienie standardu usług asystenckich świadczonych na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Realizacja projektu pozwoli na dokonanie gruntownej analizy funkcjonującego systemu wspierania oraz wdrożenie rozwiązań umożliwiających włączenie osób z niepełnosprawnościami w życie społeczne. Projekt kierowany jest do wszystkich grup osób z niepełnosprawnościami, ich najbliższego otoczenia oraz instytucji wspierających – organizacji pozarządowych i jednostek samorządu terytorialnego. Wszystkie działania w projekcie będą zgodne z Konwencją o prawach osób z niepełnosprawnościami.
 
Etapy realizacji projektu – 7 kamieni milowych:
  1. Diagnoza potrzeb osób niepełnosprawnych wraz z analizą rozwiązań prawnych z zakresu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych
W pierwszym etapie projektu zostaną zrealizowane działania związane przeprowadzeniem analizy wszystkich rozwiązań prawnych z zakresu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych z uwzględnieniem warsztatów terapii zajęciowej. Analiza zawierać będzie wskazanie wszystkich instrumentów rehabilitacji społecznej, które powinny ulec  modyfikacji oraz identyfikację wszystkich obszarów, w których konieczne jest wprowadzenie nowych instrumentów. Na tym etapie projektu zostanie także przeprowadzona diagnoza potrzeb osób z niepełnosprawnościami w oparciu o realizację badań ilościowych i jakościowych, przy wykorzystaniu takich narzędzi jak ankieta internetowa (CAWI), indywidualne wywiady pogłębione (IDI), zogniskowane wywiady grupowe (FGI), warsztaty diagnostyczne oraz platforma diagnostyczna.  
 
2. Przygotowanie propozycji zmian w zakresie modyfikacji istniejących i nowych instrumentów systemu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych
Na podstawie przeprowadzonej analizy przygotowane zostaną propozycje modyfikacji dotychczasowych instrumentów wsparcia oraz nowych rozwiązań wspierających niezależne życie osób z niepełnosprawnościami. W ramach tych działań opracowane zostaną między innymi standardy funkcjonowania warsztatów terapii zajęciowej, a także standard usług asystenckich świadczonych na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
 
3. Konsultacje społeczne zaproponowanych zmian
Projekt przewiduje przeprowadzenie konsultacji środowiskowych wypracowanych propozycji zmian z uwzględnieniem wszystkich interesariuszy, w tym przede wszystkim: osób z niepełnosprawnościami i ich otoczenia, organizacji pozarządowych, partnerów społecznych oraz jednostek samorządu terytorialnego. Na podstawie wyników konsultacji i opinii Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych Komitet Sterujący podejmie decyzję o wyborze instrumentów, które zostaną poddane pilotażowi.
 
4. Pilotaż zmodyfikowanych i nowych instrumentów
W kolejnym etapie realizacji projektu przeprowadzony zostanie pilotaż zmodyfikowanych i nowych instrumentów systemu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnościami (w tym projektu standardów funkcjonowania WTZ oraz standardu usług asystenckich), a także mechanizmu udzielania wsparcia na reprezentatywnej próbie ich potencjalnych odbiorców i realizatorów. W pilotażu wezmą udział 72 warsztaty terapii zajęciowej, co stanowi ok. 10% wszystkich WTZ. Warsztaty te uzyskają w ramach projektu możliwość doposażenia w sprzęt niezbędny do prowadzenia rehabilitacji zgodnie z wypracowanymi standardami. Pilotaż pozostałych instrumentów przeprowadzony zostanie na grupie co najmniej 1500 uczestników w środowisku gwarantującym uwzględnienie zróżnicowania terytorialnego oraz charakteru niepełnosprawności. Na podstawie pilotażu powstanie raport z rekomendacjami. 
 
5. Modyfikacja przetestowanych rozwiązań
W oparciu o wyniki pilotażu oraz powstałe w jego wyniku rekomendacje nastąpi modyfikacja pierwotnych propozycji w zakresie zmiany funkcjonujących oraz nowych instrumentów wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Zostaną także opracowane i przedstawione projekty zmian ustaw/aktów wykonawczych lub projekt dokumentu w zakresie usług asystenckich.
 
6. Konsultacje społeczne wypracowanych rozwiązań
Propozycje zmian prawnych lub projektu dokumentu w zakresie standardu usług asystenckich zostaną po raz kolejny poddane konsultacjom społecznym z uwzględnieniem wszystkich zainteresowanych interesariuszy. Propozycje zostaną również omówione na posiedzeniu Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych, Rady Dialogu Społecznego oraz innych gremiów. 
 
7. Opracowanie ostatecznego kształtu proponowanych zmian
W oparciu o wyniki przeprowadzonych konsultacji społecznych oraz pilotażu podjęte zostaną pracę nad nadaniem ostatecznego kształtu projektom rozwiązań prawnych, które będą mogły być wprowadzone do systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami w obszarze rehabilitacji społecznej.
 

Nabór na stanowisko kierownika MOPS

Do 30 grudnia 2022 r. można składać dokumenty w naborze na stanowisko Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gubinie!
 

Transgraniczna Koncepcja Rozwoju Turystyki Euromiasta Gubin-Guben

Gmina Gubin o statusie miejskim rozpoczęła pracę nad polsko-niemiecką „Transgraniczną Koncepcją Rozwoju Turystyki Euromiasta Gubin-Guben”. Wdrożenie koncepcji przyczyni się do rozwoju branży turystycznej w Euromieście Gubin-Guben, rozpowszechnienia informacji po obu stronach granicy oraz lepszego powiązania ze sobą ofert turystycznych. Opracowanie będzie również pomocne w procesie aplikowania o nowe środki pomocowe z funduszy Unii Europejskiej.
 
W proces tworzenia Koncepcji Rozwoju Turystyki Euromiasta Gubin-Guben pragniemy zaangażować również mieszkańców, dlatego prosimy o wypełnienie poniższej ankiety do 23 grudnia 2022 roku, która jest dostępna pod linkiem - 
 
Wyniki badania pozwolą na uwzględnienie Państwa opinii i sugestii w przygotowywanym opracowaniu.
 
Dziękujemy za pomoc i zaangażowanie!

Ponowne konsultacje projektu uchwały Rady Miejskiej w Gubinie ws. programu współpracy z organizacjami pozarządowymi

 
W tym czasie wszystkie zainteresowane podmioty (organizacje pożytku publicznego)  będą miały możliwość zgłaszania własnych uwag i propozycji do treści programu. Uwagi prosimy zgłaszać na formularzu konsultacji, który po wypełnieniu należy przesłać na adres poczty elektronicznej: sekretarz@gubin.pl  lub złożyć w Urzędzie Miejskim w Gubinie.
 
Zmianie uległa wysokość środków finansowych zaplanowanych na realizację zadań określonych w programie na 2023 rok w związku z powyższym zaistniała konieczność ponownego przeprowadzenia konsultacji nowego projektu programu współpracy.
 
Ogłoszony 5 grudnia 2022 r. otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych ze sfery pożytku publicznego w roku 2023 na zadania:
- nr 1 zapewnienie pomocy osobom bezdomnym, ubogim i potrzebującym poprzez prowadzenie jadłodajni,
- nr 2 zapewnienie pomocy osobom bezdomnym, ubogim i potrzebującym poprzez prowadzenie noclegowni,
- nr 3 wspieranie funkcjonowania na terenie miasta Gubina punktu charytatywnego udzielającego pomocy rzeczowej rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej,
- nr 4 wspieranie działań na rzecz kultywowania tradycji historycznych naszego regionu
Informuję, że wysokość środków zaplanowanych w projekcie budżetu na rok 2023 na ww. zadania nie uległa zmianie.

Spotkanie Bożonarodzeniowe w Euromieście Gubin-Guben

Drodzy Mieszkańcy, serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu Bożonarodzeniowym w Euromieście Gubin-Guben w sobotę - 17 grudnia 2022 roku, od 15.00 do 18.00, na placu św. Jana Pawła II.
 
Dla najmłodszych mieszkańców naszych obu miast odbędą się polsko-niemieckie warsztaty z tradycji bożonarodzeniowych w Galerii Ratusz, podczas których będzie okazja samodzielnego wykonania ozdób świątecznych oraz skorzystania z poczęstunku.
 

Czas Bożego Narodzenia w Euromieście Gubin-Guben

W sobotę i niedzielę (10 i 11 grudnia) w Guben odbędzie się jarmark bożonarodzeniowy. Więcej szczegółów na plakacie poniżej.
 
 

Uwaga organizacje pozarządowe

Na podstawie art. 5a ust.1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie Burmistrz Miasta Gubina zarządzeniem nr 376.2022 z dnia 6 grudnia 2022 r. ogłosił ponownie przeprowadzenie konsultacji z zainteresowanymi organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami wymienionymi w art. 3 ust.3 ww. ustawy, projektu uchwały Rady Miejskiej w Gubinie ws. programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2023.
 
Konsultacje będą trwały od 14 do 27 grudnia 2022 r. W tym czasie zostanie podany do publicznej wiadomości projekt uchwały ws. programu współpracy i wszystkie zainteresowane podmioty będą miały możliwość zgłaszania własnych uwag i propozycji do treści programu.

Otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych ze sfery pożytku publicznego w roku 2023

Zarządzeniem nr 374.2022 z dnia 5 grudnia 2022 r. Burmistrz Miasta Gubina ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację  zadań publicznych ze sfery pożytku publicznego w roku 2023.
 
Konkurs dotyczy realizacji  zadań publicznych  pn.: 
 
Zadanie nr 1 - zapewnienie pomocy osobom bezdomnym, ubogim i potrzebującym poprzez prowadzenie  jadłodajni
Zadanie nr 2 - zapewnienie pomocy osobom bezdomnym, ubogim i potrzebującym poprzez prowadzenie noclegowni
Zadanie nr 3 - wspieranie funkcjonowania na terenie miasta Gubina punktu charytatywnego udzielającego  pomocy rzeczowej rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej
Zadanie nr 4 - wspieranie działań na rzecz kultywowania tradycji historycznych naszego regionu
 
 Szczegóły dotyczące poszczególnych zadań oraz warunków składania ofert i ich oceny dostępne są pod poniższym linkiem:
 
 
 
Termin składania ofert upływa 27 grudnia 2022 r.

Centrum Wsparcia Doradczego-Plus

Szanowni Państwo, we współpracy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Samorządów Województw, Gmin i Powiatów, Fundacji Fundusz Współpracy oraz Związku Miast Polskich realizowany jest ważny dla jednostek samorządu terytorialnego, w tym Miasta Gubin projekt „Centrum Wsparcia Doradczego-Plus”. Jego uczestnikami i beneficjentami jest kilkadziesiąt partnerstw terytorialnych gmin i powiatów w całej Polsce.
 
Współpraca samorządów z terenu powiatu krośnieńskiego współtworzących Partnerstwo Krośnieński Obszar Funkcjonalny, prowadzone badania opinii i analiza danych oraz dokumentów zaowocowały opracowaniem Raportu diagnostycznego.
 
Obecnie nadszedł czas na wypracowanie wizji, celów i kierunków działań na Partnerstwa. Wizja rozwoju wskazuje kierunek, w którym w kolejnych latach prowadzona będzie polityka rozwojowa obszaru. Wizja formułowana w ramach strategii jest swego rodzaju obrazem przyszłości, do jakiej dążą samorządy i społeczność lokalna, w tym także Miasto Gubin. Cele strategiczne w wymiarach: społecznym gospodarczym i (środowiskowo-)przestrzennym mają odpowiedzieć na główne wyzwania rozwojowe.
 
Chcąc poznać Państwa propozycje w tym zakresie, zapraszamy na spotkania warsztatowe,
które odbędą się 13.12.2022 r. (wtorek) o godz.:
12:00 w Urzędzie Miasta w Krośnie Odrzańskim, ul. Parkowa 1, w Sali 1000-lecia
16:30 w Urzędzie Gminy Gubin o statusie wiejskim, ul. Obrońców Pokoju 20, w Sali Narad.
Każde ze spotkań potrwa około 1,5 h.
 
Szczegółowe informacje dotyczące projektu Centrum Wsparcia Doradczego Plus dostępne są na stronach internetowych www.cwd.info.pl oraz www.zmp.poznan.pl.
 
Z góry dziękujemy za Państwa zaangażowanie!
 
Z pozdrowieniami
 
Zespół Doradczy