Logo: BIP

Aktualności

Planowe wyłączenie prądu

 • 16-09-2021
 • Autor: Wawrzyniak
 • drukuj
ENEA Operator sp. z o.o.
PLANOWANE WYŁĄCZENIA - Rejon Krosno Odrzańskie
Obszar Gubin
w dniu: 2021-09-23,
w godzinach:  08:15 -  14:30
Gubin: ul. Widok: od 9 do 27 (nieparzyste), 38, 40, 42, 52,
54, 56, działki nr: 332/51, /52.

Akcja „Wstęga mostów"

W niedzielę, 19.09.2021 r., o godzinie 14:30, na Wyspie Teatralnej w Gubinie odbędzie się polsko-niemieckie spotkanie ekumeniczne.
 
Okres pandemii był dla relacji polsko-niemieckich szczególnie trudnym czasem. Akcja "Wstęga Mostów" ma na celu wzmocnienie więzi i odnowienia relacji pomiędzy mieszkańcami Gubina i Guben. Fundacja im. Naemi Wilke, wspólnoty kościelne oraz burmistrzowie miast Gubin i Guben zapraszają wszystkich mieszkańców do udziału w akcji. Podczas spotkania uczestnikom rozdawane będą wstęgi w barwach narodowych, po to by ich poszczególne części związać w jedną dużą wstęgę, która połączy dwa brzegi Nysy Łużyckiej. Około godz. 15.00 odbędzie się krótka modlitwa ekumeniczna za nasze podwójne miasto.
 
Na zakończenie akcji zapraszamy do wspólnych rozmów przy kawie i słodkim poczęstunku. Podczas całego spotkania zapewnione będzie tłumaczenie. Biorąc udział w tej akcji dajmy wspaniały znak solidarności mieszkańców Euromiasta Gubin-Guben.
 
Zapraszamy serdecznie!
 
Spotkanie dofinansowane będzie ze środków Funduszu Małych Projektów Euroregionu SNB.

Mobilny punkt szczepień

 • 15-09-2021
 • Autor: Wawrzyniak
 • drukuj
18 września  2021 r. na terenie parkingu przy markecie LIDL (ul. Wyspiańskiego 12), w godzinach 9:00 – 12:00 ustawiony zostanie specjalny bus, w którym wszyscy chętni będą mogli zaszczepić się przeciwko COVID-19 jednodawkowym preparatem firmy Johnson and Johnson lub dwudawkowym firmy Pfizer.
W tym terminie i miejscu będzie można również  skorzystać z obecności rachmistrza spisowego, który spisze nas w ramach trwającego do końca września Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.

Gubińska Nagroda Edukacyjna

Zapraszamy do składania wniosków o przyznanie "Ula" - Gubińskiej Nagrody Edukacyjnej imienia Urszuli Dudziak, którą otrzymują najlepsi i najbardziej utalentowani uczniowie za poprzedni rok szkolny.
 
Gubińska Nagroda Edukacyjna im. Urszuli Dudziak ma na celu wspieranie uzdolnionych i aktywnych społecznie uczniów gubińskich placówek oświatowych. Popularny „Ul”  przyznawany  jest maksymalnie 9 uczniom. Ponadto Przewodniczący Kapituły ma prawo przyznania nagrody specjalnej.
 
Wnioski o nagrodę mogą składać:
 • rodzice lub prawni opiekunowie ucznia,
 • pełnoletni uczniowie,
 • rady pedagogiczne lub rady szkół, 
 • dyrektorzy  szkół,
 • organizacje pozarządowe i społeczne.
 
Warunkiem przyznania nagrody jest:
 • uczęszczanie do  jednej ze szkół na terenie Gubina,
 • średnia ocen za ostatni semestr nie niższa niż 5.0 lub udokumentowane dodatkowe osiągnięcia edukacyjne, artystyczne lub sportowe lub udokumentowana działalność społeczna,
 • złożenie w terminie do 30.09.2021 r. w Centrum Informacji Urzędu Miejskiego stosownego wniosku o przyznanie nagrody zgodnie z załącznikiem do uchwały Nr LVI.296.201
 

Załączniki

Zasłużeni dla Miasta Gubina

Do 30 września 2021 r., w Centrum Informacji Urzędu Miejskiego, można składać wnioski o przyznanie tytułu "Zasłużony dla miasta Gubina". Dokumenty kieruje się do Przewodniczącego Rady Miejskiej. Wniosek o nadanie tytułu mogą składać:
 • Przewodniczący Rady Miejskiej w Gubinie,
 • Burmistrz Miasta Gubina,
 • Komisje stałe Rady Miejskiej,
 • co najmniej 3 radnych Rady Miejskiej,
 • organizacje, stowarzyszenia, fundacje i instytucje mające siedzibę w Gubinie
Wniosek o nadanie tytułu powinien zawierać: imię i nazwisko osoby fizycznej zgłaszanej do wyróżnienia lub pełną nazwę osoby prawnej, organizacji bądź instytucji zgłaszanej do wyróżnienia wraz ze szczegółowym opisem wybitnych zasług na rzecz miasta Gubina lub czynu o wyjątkowym znaczeniu uzasadniającym nadanie tytułu. 

ZUS: Czerwcowi emeryci zyskają nawet kilkaset złotych!

ZUS z urzędu przeliczy na korzystniejszych zasadach czerwcowe emerytury, które przyznano w tym roku. Oznacza to nawet kilkaset złotych więcej co miesiąc. 
 
Prezydent podpisał ustawę, która rozwiązuje problem czerwcowych emerytur. Do tej pory osoby, które przechodziły na emeryturę w czerwcu nie podlegały kwartalnej waloryzacji, przez co ich świadczenie było mniejsze.
 
Ustawa zmienia zasady wyliczania emerytur na stałe, dlatego w przyszłości osoby kończące wiek emerytalny w czerwcu będą mogły bez obaw składać wnioski o świadczenia w tym miesiącu. Zmiana przepisów obejmuje także emerytury przyznane w czerwcu 2021 roku i renty rodzinne przyznane po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja.
 
Świadczenia zostaną przeliczone z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnych wniosków. Ponowne obliczenie świadczenia i wypłata wyrównania nastąpi od dnia powstania prawa do świadczenia i jego wypłaty.
 
W poprzednich latach osoby, które składały wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały świadczenie niższe, niż gdyby wystąpiły z takim wnioskiem np. w maju lub lipcu. Wyliczenia ZUS wskazują, że na dotychczasowych zasadach emerytura czerwcowa byłaby niższa od majowej o ok. 5 proc. oraz o 12 proc. od lipcowej. Daje to nawet kilkaset złotych miesięcznie, w zależności od wysokości emerytury.
 
Co roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych informował o sytuacji dotyczącej czerwcowych emerytur. Dzięki temu decyzję o przechodzeniu na emeryturę w czerwcu przekładało kilkanaście tysięcy osób rocznie. W ostatnich latach liczba osób przechodzących w czerwcu na emeryturę stanowiła ok. 1 proc. ogółu.

Ankieta na rzecz „Diagnozy problemów społecznych"

Ośrodek Psychoprofilaktyki Nowa Perspektywa na zlecenie Powiatu Krośnieńskiego realizuje „Diagnozę problemów społecznych", na potrzeby utworzenia „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Krośnieńskim".

W związku z tym prosimy o uzupełnienie ANONIMOWEJ ANKIETY, która posłuży przygotowaniu istotnych dokumentów dla naszego Powiatu, służących rozwiązywaniu problemów z jakimi borykają się mieszkańcy.
 
Poprzez przygotowany specjalny link, wszyscy mieszkańcy mają możliwość wypełnienia anonimowej ankiety bezpiecznie w swoim domu. Ankietę można wypełnić za pośrednictwem telefonu komórkowego, komputera, czy innych urządzeń elektronicznych, które posiadają dostęp do Internetu. Wystarczy kliknąć w link, odpowiedzieć na kilka pytań, a następnie kliknąć „wyślij".

Kolejna możliwość udziału w NSP 2021

7 września br. na stadionie miejskim w Gubinie w godzinach 16.30 do 19.15   wszyscy mieszkańcy Gubina, którzy dotychczas nie wypełnili obowiązku udziału w Narodowym Spisie Powszechnym, będą mieli taką możliwość, w trakcie specjalnie zorganiowanego dyżuru rachmistrzów spisowych.
 
Dyżur rachmistrzów będzie  towarzyszył odbywającemu się  w tym czasie na stadionie wydarzeniu sportowemu, którym będzie mecz : Carina Gubin - Warta Gorzów Wielkopolski. 
 
 
Wszyscy chętni chcący wziąć udział w spisie muszą zabrać ze sobą dowód osobisty.
 
 
 

Szczepienie przeciwko Covid 19

 • 03-09-2021
 • Autor: Regina Midzio-Kaczmarek
 • drukuj
7 września br. na stadionie miejskim w Gubinie w godzinach 16.30 do 19.15  zorganizowany będzie punkt szczepień przeciwko Covid 19. 
Szczepienia będą towarzyszyły odbywającemu się  w tym czasie na stadionie wydarzeniu sportowemu, którym będzie mecz : Carina Gubin - Warta Gorzów Wielkopolski. 
Wszyscy chętni bedą mieli możłiwość zaszczepienia się jednodawkową szczepionką firmy Johnson & Johnson lub szczepionką Pfizer.
Chętni do zaszczepienia muszą mieć przy sobie dowód osobisty.
 
 

Zaproszenie na teatralny spacer

 • 03-09-2021
 • Autor: Regina Midzio-Kaczmarek
 • drukuj
W niedzielę 5 września o godz. 19.00 zapraszamy  na teatralny spacer z Gubina do Guben, którego celem będzie przedstawienie rezultatów warsztatów pisarskich organizowanych w trakcie "Projekt Efraim" w ramach Festiwalu Łużyckiego.
Spacer rozpocznie się  przy kościele klasztornym W Guben a pierwszy tekst zostanie zaprezentowany przy Szkole Muzycznej w Gubinie (na wzgórzu przy ulicy Piastowska ), drugi i trzeci tekst na Wyspie Teatralnej (przed portalem teatru)  i ostatni tekst po niemieckiej stronie obok dawnego VEB nad Nysą.
 
 
W ramach Projektu Ephraim festiwal zaprosił czterech młodych dramaturgów z Polski i Niemiec na Łużyce, aby stworzyć przestrzeń do spotkań i pracy nad tekstami. Nazwa projektu nawiązuje nie tylko do Gottholda Ephraima Lessinga, bodaj najsłynniejszego poety Łużyc - hebrajskie słowo  "ephraim"  oznacza również „owocny, produktywny”. W tym właśnie duchu autorzy spotykają się  na granicy: polskim Gubinie i niemieckim Guben. Krystyna Bednarek i Julia Głębocka z Akademii im. Aleksandra Zelwerowicza zostały zaproszone z Warszawy. Z berlińskiego Uniwersytetu Sztuk Pięknych pochodzą Nuria Glasauer i John Sauter. Spacer teatralny daje wgląd w twórczość czterech autorów i kończy warsztaty pisarskie. Wstęp wolny. Wymagana jest rejestracja: l.schaedler@theater-senftenberg.de. Wydarzenie zakończy się rozmową przy winie.
 
Projekt Ephraim jest efektem współpracy między Lausitz Festival, Neue Bühne Senftenberg, Staatstheater Cottbus, Akademią im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i Uniwersytetem Artystycznym w Berlinie. Projekt jest wspierany przez miasto Guben i parafię Guben.
 
 
 
1 2 3 4 5 6 ... 36