Logo: BIP

Aktualności

Koronawirus: lubuski ZUS pomoże przedsiębiorcom w trudnej sytuacji

Możliwość odroczenia o 3 miesiące terminu płatności składek za czas od lutego do kwietnia i zawieszenie na 3 miesiące umów z ZUS, w których termin płatności rat bądź odroczonych składek przypada na okres pomiędzy marcem, a majem. To przygotowane przez ZUS udogodnienia dla przedsiębiorców w związku z występowaniem w Polsce koronawirusa.
 
Zgodnie z nowym zarządzeniem ZUS, przedsiębiorcy mogą skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o 3 miesiące terminu płatności składek i zawieszenie lub wydłużenie spłaty należności odroczonych bądź spłacanych w ratach. Będzie to jeden dokument, w którym dodatkowo przedsiębiorca oświadczy, jaki wpływ miał koronawirus na nieuregulowanie należności. Wniosek będzie można złożyć poprzez PUE ZUS,  wrzucić do skrzynki w placówce ZUS lub przesłać na adres gorzowskiego lub zielonogórskiego oddziału.
 
Odroczenie terminu płatności w uproszczonym trybie będzie dotyczyło wyłącznie składek za miesiące od lutego do kwietnia 2020 r. (dotyczy  to również składek, których termin płatności upłynął) i zawartych już z układów ratalnych i odroczeń z terminami płatności od marca do maja 2020 r.
 
Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych może liczyć na wstrzymanie postępowania przedegzekucyjnego, egzekucyjnego oraz stosowania sankcji.
 
Wsparcie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.
 
Złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności nie gwarantuje udzielenia tej ulgi.
 
Linki do wniosków:
 
 
W każdym oddziale ZUS pracują doradcy ds. ulg i umorzeń. Pomogą oni przy kompletowaniu dokumentów i składaniu wniosku oraz poprowadzą rok po kroku przez wszystkie formalności. Przedstawią też najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań biorąc pod uwagę indywidualną sytuację klienta i jego możliwości finansowe. Na Państwa telefony i maile w tej sprawie czekają eksperci w:
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją