Logo: BIP

Pomoc Ukrainie

Informacja dla osób, które przyjeżdżają z Ukrainy

Osoby z Ukrainy, które przyjeżdżają, a nie przeszły punktu relokacyjnego, muszą się zgłosić do punktu informacyjnego czynnego od 19:00-24:00 na dworcu PKS w Gorzowie lub punktu na dworcu PKP w Zielonej Górze od 15:00 - 22:00.
 
Tam otrzymają potwierdzenie, że ich pobyt jest legalny. Następnie otrzymają informacje o zakwaterowaniu i zapewnione zostanie wyżywienie.
 
Jeżeli osoby jadące z Ukrainy chcą wcześniej uzyskać informacje o zakwaterowaniu mogą napisać mail na adres: relokacja@lubuskie.uw.gov.pl.
 
Należy napisać do jakiej miejscowości osoby jadą, ile osób, dane personalne i gdzie przekroczyły granicę. W mailu zwrotnym przyjdzie informacja, dotycząca noclegu i dalsza instrukcja lub dzwonić pod nr 95 785 18 59 czynny całą dobę.

Rusza skoordynowana akcja pomocy mieszkańcom Ukrainy

Lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi).
 
Odzież i okrycie:
 
· Koce zwykłe i termiczne,
· Śpiwory,
· Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej,
· Materace,
· Płaszcze przeciwdeszczowe.
 
Środki higieny i czystości:
· Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło,
· Dezodoranty,
· Pasta do zębów,
· Szczoteczki do zębów,
· Grzebienie,
· Bielizna damska, męska, dziecięca,
· Podpaski,
· Pampersy,
· Pieluchy dla dorosłych,
· Papier toaletowy i ręczniki papierowe,
· Ręczniki (w tym z mikrofibry),
· Worki na śmieci,
· Środki dezynfekujące/alkohol do dezynfekcji,
· Maski filtrujące lub jednorazowe.
 
Żywność:
· woda,
· żywność do szybkiego przygotowania (instant),
· batony (w tym energetyczne),
· bakalie, orzechy,
· konserwy,
· makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania,
· narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)
 
Inne:
· Zapałki,
· Baterie, powerbanki,
· Oświetlenie, w tym latarki,
· Świece,
· Zestawy pierwszej pomocy,
 
Podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie)
 
UWAGA: produkty z poniższej listy nie będą przyjmowane:
· Broń palna (w tym gazowa, hukowa itp.),
· Broń biała,
· Hełmy, elementy opancerzenia, umundurowania,
· Inny sprzęt militarny i paramilitarny,
· Produkty, których wywóz z terytorium RP wymaga koncesji lub zezwolenia,
· Inne produkty, które nie stanowią pomocy humanitarnej.

Najważniejsze informacje odnośnie pomocy dla Ukrainy i jej obywateli!

Wojewoda Podkarpacki prosi, żeby nie wysyłać indywidualnej pomocy na granicę z Ukrainą oraz ograniczyć indywidualne wyjazdy po uchodźców do punktów recepcyjnych, na granicy. Utrudnia to ruch na granicy, która i tak jest już „zakorkowana”! Poza tym samochody, które przekroczą granicę z Ukrainą mają utrudniony powrót. Będą musiały stać w wielodniowych kolejkach, ponieważ po stronie Ukraińskiej granica jest zakorkowana jeszcze bardziej niż po naszej.
Jednak w pierwszej kolejności osoby te będą relokowane w głąb kraju za pomocą środków transportu zbiorowego (autokary, pociągi).
 
RELOKACJA UCHODŹCÓW!
 
Status uchodźcy otrzymuje każdy obywatel Ukrainy, który przekroczył granicę z Polską od 24 lutego br. Tym osobom, które zarejestrowały się w punktach recepcyjnych, zapewnione zostanie wsparcie w postaci: zakwaterowania, wyżywienia.
 
Miejsca zakwaterowania uchodźców wyznacza wojewoda, który podpisuje stosowne umowy z podmiotami. Pomoc otrzyma każdy uchodźca! Obecnie w Lubuskiem przygotowanych jest 500 miejsc. Powstaje też lista uzupełniająca. Lista ta będzie więc rozszerzana w miarę potrzeb.
 
Uchodźcy, którzy zgłoszą się do punktów recepcyjnych (lub wyznaczonych punktów informacyjnych)  otrzymają stosowną pomoc i zostaną przetransportowani do wyznaczonego miejsca zakwaterowania.
 
Uchodźcy mogą się także zgłaszać do samorządów, które z kolei skontaktują się z odpowiednimi służbami, a te zajmą się transportem i zakwaterowaniem.
 
e-mail: relokacja@lubuskie.uw.gov.pl  - można zgłaszać zapotrzebowanie na zakwaterowanie, pytania dotyczące miejsc dla uchodźców.
 
Jeżeli ktoś w odruchu serca chce przyjąć pod swój dach uchodźców z Ukrainy musi mieć świadomość, że bierze na siebie koszty ich wyżywienia i utrzymania oraz musi wziąć pod uwagę, że osoby te będą potrzebowały zaopiekowania nie przez tydzień lub dwa ale co najmniej pół roku, a może nawet rok! Urząd Wojewódzki nie może pokrywać kosztów utrzymania, bo z osobami prywatnymi nie może podpisać stosownej umowy!
 
Na chwilę obecną LUW dysponuje 500 wolnymi miejscami w różnych ośrodkach, które są do zamieszkania „od zaraz”. Uchodźcy znajdą tam zakwaterowanie, wikt (trzy posiłki dziennie) i opierunek oraz będą objęci ubezpieczeniem zdrowotnym.
 
Miejsca zakwaterowania wyznacza Wojewoda Lubuski i są to ośrodki, z którymi LUW podpisał stosowne umowy. Jeżeli będzie taka potrzeba Wojewoda będzie uruchamiał kolejne punkty zgodnie z otrzymanymi z gmin informacjami.
Dlatego nasz samorząd stworzy alternatywną bazę lokali i mieszkań, które zostaną zgłoszone przez osoby prywatne lub przedsiębiorstwa. W chwili obecnej takie pomieszczenia nie są potrzebne, gdyż zagwarantowana liczba miejsc jest wystarczająca.
 
Pomoc humanitarna
 
Prosimy o niewysyłanie indywidulanych transportów pomocowych na granicę z Ukrainą. Jak informują władze województwa podkarpackiego, powoduje to wielki chaos na granicy. Prosimy o dostarczanie niezbędnych artykułów do wyznaczonych punktów. W przypadku naszego miasta jest to Urząd Miejski, ul. Piastowska 24 (wejście z tyłu budynku – dawna siedziba gminy) czynny codziennie w godzinach 7:30 – 18:00. Zebrane rzeczy zostaną zebrane od nas przez skoordynowany transport do Skwierzyny, następnie do magazynów na wschodzie Polski, a ostatecznie do Ukrainy.
 
Lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi).
 
Okrycia:
 • Koce zwykłe i termiczne
 • Śpiwory
 • Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej
 • Materace
 • Płaszcze przeciwdeszczowe
Środki higieny i czystości:
 • Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło
 • Dezodoranty
 • Pasta do zębów
 • Szczoteczki do zębów
 • Grzebienie
 • Bielizna damska, męska, dziecięca
 • Podpaski
 • Pampersy
 • Pieluchy dla dorosłych
 • Papier toaletowy i ręczniki papierowe
 • Ręczniki (w tym z mikrofibry)
 • Worki na śmieci
 • Środki dezyfekujące/alkohol do dezynfekcji
 • Maski filtrujące lub jednorazowe
Żywność:
 • woda
 • żywność do szybkiego przygotowania (instant)
 • batony (w tym energetyczne),
 • bakalie, orzechy,
 • konserwy,
 • makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania
 • narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikonowe)
Inne:
 • Zapałki
 • Baterie, powerbanki
 • Oświetlenie, w tym latarki
 • Świece
 • Zestawy pierwszej pomocy
 • Podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie)
UWAGA: produkty z poniższej listy nie będą przyjmowane! Jeżeli chcesz przekazać coś z poniższej listy:
 • Broń palna (w tym gazowa, hukowa itp.),
 • Broń biała,
 • Hełmy, elementy opancerzenia, umundurowania,
 • Inny sprzęt militarny i paramilitarny,
 • Produkty, których wywóz z terytorium RP wymaga koncesji lub zezwolenia,
 • Inne produkty, które nie stanowią pomocy humanitarnej.
 
Punkty informacyjne i pomocowe
 
W Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze uruchomione zostały punkty informacyjne dla uchodźców z Ukrainy, które działają codziennie w godz. 7.00-24.00.
 
Punkty informacyjne na dworcach przeznaczone są dla obywateli Ukrainy, którzy przyjeżdżają do Polski uciekając przed konfliktem zbrojnym. W punktach uchodźcy będą mogli uzyskać pierwsze, podstawowe informacje na temat statusu swojego pobytu w Polsce i uzyskać potwierdzenie, że jest on legalny.
 
W punktach informacyjnych od osób potrzebujących pomocy uzyskane zostaną dane personalne, które następnie zostaną przekazane do punktu koordynacyjnego. Zwrotnie przekazane zostaną informacje, gdzie osoba potrzebująca pomocy może zostać zakwaterowana i gdzie zostanie zapewnione jej wyżywienie.
 
Z ich pomocy korzystać mogą również osoby, które dotrą do nich innymi środkami komunikacji.
 
Uruchomiona została także specjalna infolinia, gdzie udzielne są wszelkie informacje oraz pomoc administracyjna i prawna
 
Infolinia lubuska: 95 785 18 59
 
Infolinia ogólnopolska: +48 47 721 75 75
 
W razie pytań dotyczących pomocy humanitarnej należy kontaktować się z: pomocukrainie@lubuskie.uw.gov.pl
 
 
 

Komunikat dla obywateli Ukrainy

Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu. W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców / urzędach wojewódzkich / placówkach Straży Granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność.
 
Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego. Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Wszyscy mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia.
 
Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Oni także nie muszą obawiać się o legalność swojego dalszego pobytu.
Aktualne informacje dla obywateli Ukrainy są dostępne na stronie ua.gov.pl.
Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України
 
Особам, які втікають з України від збройного конфлікту, не треба реєструватися у пунктах прийому біженців – рецепційних центрах, а також думати про те, як полагодити формальності. Усім особам, які – втікаючи з України – шукають прихистку в Польщі – не треба побоюватися, якщо йдеться про їх легальне перебування на території РП. Найближчими днями не треба також подавати жодних клопотань до: Управління у справах іноземців / Воєводських управлінь/ Прикордонної служби у пунктах перетину кордону. Те ж стосується громадян України, які проживають у Польщі деякий час, але їхні документи, на підставі яких дозволено проживання, вже недійсні.
 
Усі особи, які втікають з України від збройного конфлікту і не мають гарантованого місця перебування (місця на ночівлю) у Польщі, можуть звернутися до рецепційного центру. Там вони одержать: інформацію щодо перебування у Польщі; їжу; основну медичну допомогу; місце для відпочинку. Потім їм буде повідомлено про те, де їх тимчасово поселять. Усі біженці з України мають доступ до безкоштовної медичної допомоги та польських лікарів.
 
Громадянам України, які зараз перебувають в Польщі, не треба покидати нашу країну. Йдеться про тих, чиї документи, що дають право на перебування і проживання, вже недійсні. Ці громадяни України також не повинні побоюватися, що їхнє перебування та проживання у Польщі вважатиметься нелегальним.
 
З актуальними інформаціями для громадян України можна ознайомитися на сайті: ua.gov.pl.
 
Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine
 
All persons fleeing from Ukraine from the armed conflict do not need to register or worry about formalities at reception points. All persons fleeing Ukraine, seeking refuge in Poland, do not need to worry about the legality of their stay. There is also no need to submit any applications at the Office for Foreigners/voivodship offices / Border Guard posts in the coming days. The same applies to Ukrainian citizens staying in Poland whose residence permits have expired.
 
All persons fleeing from Ukraine from the armed conflict, who do not have an assured stay (accommodation) in Poland, may go to the reception point. They will receive information about their stay in Poland, a meal, basic medical care and a place to rest; temporary accommodation will be indicated to them. All of them are provided access to free medical care and Polish health services.
 
Ukrainian citizens staying in Poland do not have to leave if their residence permits expire. They also do not have to worry about the legality of their further stay.
 
Up-to-date information for citizens of Ukraine is available on the website ua.gov.pl.
 
 
Punkty informacyjne i pomocowe – relokacja:
 
W Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze uruchomione zostały punkty informacyjne dla uchodźców z Ukrainy (za uchodźcę uznawana jest każda osoba, która przekroczyła granicę po 24.02), które działają codziennie w godz. 7.00-24.00. Punkty mieszczą się na PKS w Gorzowie Wlkp. oraz PKP w Zielonej Górze.
 
W punktach informacyjnych od osób potrzebujących pomocy uzyskane zostaną dane personalne, które następnie zostaną przekazane do punktu koordynacyjnego. Zwrotnie przekazane zostaną informacje, gdzie osoba potrzebująca pomocy może zostać zakwaterowana i gdzie zostanie zapewnione jej wyżywienie. Osoba relokowana otrzymuje zakwaterowanie, pełne wyżywienie i pomoc medyczną.
 
Uruchomiona została także specjalna infolinia, gdzie udzielne są wszelkie informacje oraz pomoc administracyjna i prawna
 
Infolinia lubuska: 95 785 18 59
 
Infolinia ogólnopolska: +48 47 721 75 75
 
Miejsca zakwaterowania uchodźców wyznacza wojewoda, który podpisuje stosowne umowy z podmiotami. Pomoc otrzyma każdy uchodźca! Obecnie w Lubuskim przygotowanych jest 500 miejsc. Powstaje też lista uzupełniająca.
 
Uchodźcy mogą się także zgłaszać do samorządów, które z kolei skontaktują się z odpowiednimi służbami, a te zajmą się transportem i zakwaterowaniem. Można zgłaszać się także do policji, straży pożarnej czy straży granicznej- które dysponują procedurami relokacji.
 
 
Інформаційні та пункти допомоги:
 
У містах Гожув Велкопільський і Зелена Гура були відкриті інформаційні пункти для біженців з України (біженцем вважається кожна людина, що перейшла кордон після 24.02), які працюють щодня з 7:00 до 24:00. Пункти розташовані на автовокзалі (Dworzec PKS) в Гожув Велкопольскиц і залізничному вокзалі (Dworzec PKP) в Зелена Гура.
 
В інформаційних пунктах, від осіб які потребують допомоги, будуть отримані персональні дані, які потім будуть передані в координаційний пункт. Тим, хто звернувся буде приділена інформація про те, де людина, яка потребує допомоги може бути розміщений на проживання і де буде забезпечено харчування. Переміщена людина отримує житло, повний пансіон і медичну допомогу.
 
Також була запущена спеціальна гаряча лінія, де надається вся інформація, а також адміністративна та юридична допомога.
 
Гаряча лінія у воєводстві Любуському: +48 95 785 18 59
 
Загальнопольска гаряча лінія: +48 47 721 75 75
 
Місця розміщення біженців призначає губернатор, який підписує відповідні договори з суб'єктами. Допомогу отримає кожен біженець! В даний час в Любуському воєводстві підготовлено 500 місць для перебування біженців. Формується і додатковий список.
 
Біженці також можуть звернутися до місцевих органів влади, які, в свою чергу, зв'яжуться з відповідними службами, а ті займуться транспортом і розміщенням. Ви також можете звернутися в поліцію, пожежну службу або прикордонну службу, які мають процедури для переселенців.

Formularz wsparcia dla Ukrainy

Zamieszczamy formularz, w którym można zgłosić swoją gotowość do pomocy Ukrainie i jej obywatelom.
 
Ankieta zawiera kilka pól, w których wpisujemy podstawowe dane, takie jak kontakt oraz możliwości udzielenia pomocy i wsparcia.
 
 
Uwaga: ta ankieta ma charakter informacyjny. Służy do zebrania najważniejszych informacji na temat potencjalnych możliwości udzielenia określonych rodzajów wsparcia uchodźcom z Ukrainy poprzez mieszkańców Gubina.
 
Bardzo ważne! Obecnie na terenie naszego województwa służby wojewody dysponują miejscami mieszkaniowymi dla uchodźców. Skorzystanie z tych miejsc przez Ukraińców wymaga zarejestrowania się w systemie wojewody. Takiej rejestracji dokonuje się w punktach na granicy polsko-ukraińskiej lub za pośrednictwem Urzędu Miejskiego w Gubinie.
 
Osoby przyjmujące rodziny Ukraińskie indywidualnie do swoich domów obecnie podejmują decyzję o pełnym przejęciu odpowiedzialności finansowej za ich utrzymanie.

Informacja dla uchodźców potrzebujących pomocy

Informujemy, że uchodźcy z Ukrainy, którzy potrzebują wsparcia ze strony Wojewody Lubuskiego w postaci miejsca zakwaterowania i wyżywienia, a nie zgłosili się do punktu recepcyjnego na granicy, powinny zgłosić ten fakt w Urzędzie Miejskim w Gubinie.
 
Za pośrednictwem naszego Urzędu można dokonać rejestracji w systemie Wojewody. Numer kontaktowy w tej sprawie: 536 708 666 (całodobowo) lub 68 455 81 00 w godzinach pracy Urzędu.

Całodobowy numer kontaktowy ws. pomocy dla uchodźców z Ukrainy 536 708 666

Całodobowy numer kontaktowy ws. pomocy dla uchodźców z Ukrainy 536 708 666

Dane ewidencyjne i statystyczne uchodźców

W aktualnej sytuacji bardzo ważne są informacje na temat tego ilu uchodźców z Ukrainy dotarło do Gubina w ostatnich dniach. Część z nich znajduje się w systemie relokacyjnym Wojewody, ale wiele takich osób jest poza systemem, która dotarła tutaj innym transportem. Tym samym, na prośbę Wojewody Lubuskiego, w celach ewidencyjnych i statystycznych prosimy o wypełnienie tabeli danych uchodźców przebywających na terenie województwa lubuskiego przyjętych poza systemowo w ramach indywidualnych, własnych inicjatyw społecznych organizacji charytatywnych, fundacji, stowarzyszeń i osób prywatnych. Te dane pozwolą dokładnie poznać liczbę osób, które uciekły z objętej wojną Ukrainy do naszego miasta, województwa i kraju. 
 
Wypełnione tabele można odesłać za pomocą poczty elektronicznej na adres: um@gubin.pl, zostawić w siedzibie Urzędu Miejskiego w Gubinie (ul. Piastowska 24) lub podać dane osobiście jednemu z pracowników Urzędu.
 
 
 

Załączniki

Punkt zbiórki darów dla Ukrainy

Przypominamy, że w Urzędzie Miejskim działa punkt zbiórki darów, które mają trafić do pogrążonej w wojnie Ukrainie i jej mieszkańców.
 
Punkt działa od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:30 do 15:30 oraz w soboty od 10:00 do 14:00 w Urzędzie Miejskim, ul. Piastowska 24 (wejście z tyłu budynku – dawna siedziba gminy). Zebrane rzeczy zostaną zebrane od nas przez skoordynowany transport do Skwierzyny, następnie do magazynów na wschodzie Polski, a ostatecznie do Ukrainy.
 
Listę produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi) znajdą Państwo pod tym adresem: https://www.gov.pl/web/uw-lubuski/pomagamukrainie/