Aktualności

Afrykański pomór świń (ASF) - ważne informacje

  • 25-11-2019
  • Autor: Wawrzyniak
  • drukuj
W województwie lubuskim zdiagnozowano przypadki wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Obecnie obszar skażony obejmuje teren starostwa wschowskiego, nowosolskiego i zielonogórskiego.
Afrykański pomór świń to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wisusem ASF w związku z czym, choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Jednakże jest dużym zagrożeniem dla gospodarstw rolnych, dlatego szczególnie ważne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji oraz nakazów i zakazów wydanych przez lokalne władze.
Wojewoda Lubuski wydał następujące rozporządzenia w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (od najnowszego):
  • Rozporządzenie Wojewody Lubuskiego z dnia 19 listopada 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu wschowskiego i nowosolskiego (http://dzienniki.luw.pl/WDU_F/2019/3024/akt.pdf),
  • Rozporządzenie Wojewody Lubuskiego z dnia 16 listopada 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu wschowskiego i nowosolskiego (http://dzienniki.luw.pl/WDU_F/2019/3016/akt.pdf),
  • Rozporządzenie Wojewody Lubuskiego z dnia 15 listopada 2019 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu wschowskiego i nowosolskiego (http://dzienniki.luw.pl/WDU_F/2019/2998/akt.pdf).
Prosimy o zapoznanie się z ww. aktami prawnymi (znajdują się w nich m.in. opis obszaru skażonego i mapa poglądowa).
Dodatkowe informacje o ASF, zasadach ochrony gospodarstw, zaleceniach dla myśliwych, leśników oraz inne cenne wiadomości znajdą Państwo pod poniższym linkiem:

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją